Yeni Mezunlar İçin CV Örnekleri

yeni-mezunlar

İş hayatına yeni başlayacak olan yeni mezunlar için CV hazırlamak çok önemlidir. Çünkü staj ve part-time çalışma dışında bir iş deneyimi yoktur. Bu yüzden yeni mezunlara CV örneklerini iyice incelemelerini öneriyoruz. Yeni mezunlar için en kullanışlı CV türü Klasik CV yani Kronolojik CV’dir. Yine Avrupa Birliği adayı bir ülke olduğumuz için Eupass CV önerilebilecek başka bir yeni mezun CV örneğidir.

Yeni mezunlar için okul bitmiş ve heyecanlı bir süreç başlamıştır. Yeni mezunlar iş hayatına başlamadan önce kariyer hedefleri ile ilgili önemli kararlar vermelidirler. Ne iş olsa yaparım pozisyonuna düşerek daldan dala savrulmak bir kariyer hedefi olamaz. Kariyer işte yapılır. İşe girmek için CV hazırlanması gerekir. Peki, yeni mezunlar nasıl CV hazırlamalıdır? Öncelikle heyecandan uzak durulmalıdır. Her işte olduğu gibi iş başvurusunda bulunmada da bu durum geçerlidir.

Yeni mezunlar bol bol CV örneği incelemelidir

Yeni mezunlar için işe başvuru için kullanılacak en önemli CV tipi, Kronolojik CV türüdür. Son yıllarda gelişen İnsan Kaynakları hizmetleri sektörü CV oluşturma eylemini dijital formlar aracılığı ile yapmaktadır. Bu da yeni mezunlara büyük kolaylık sağlar. Fakat, herhangi bir İnsan Kaynakları hizmetleri şirketinin online formunu, bir başka ortamda çıkış alıp CV diye işe başvuru yapmak, iş görüşmesine çağrılmamak demektir. İşte, bu nedenle yeni mezunlara CV örneklerini çok iyi incelemelerini öneriyoruz.

Sektör, firma ve iş pozisyonu ile ilgili araştırma yapılmalıdır

Yeni mezunlar bol bol CV örneği incelemelidir. Çünkü bu konuda bir işte çalışanlar kadar avantajlı değillerdir. Dikkatli olmaları gerekir. Yeni mezunlar CV oluşturulurken nelere dikkat etmelidir? Biz yeni mezunlara, Klasik CV-Kronolojik CV’yi tavsiye ediyoruz. Çünkü hazırlaması kolaydır, kontrolü kolaydır. Yeni mezunların CV’sine yazacakları çok nitelikler, deneyimleri, uzmanlık alanları yoktur. Yeni mezunlar nasıl CV hazırlayacağı konusunda araştırma yapmalılar. CV hazırlamadan önce birçok CV örneği incelemeliler. CV örnekleri inceledikten sonra sakin bir zaman diliminde CV oluşturma işlemine başlayabilirler.

CV örneklerindeki hatalar not edilmeli ve hatasız bir CV oluşturulmalıdır

Çokça CV örneği incelenmelidir. İşe başvurulacak şirket ve iş pozisyonunu araştırılmalıdır. Sessiz bir ortamda CV hazırlaması gerekir. Dikkatinizi dağıtan şeylerden uzak durulmalıdır. CV gereğinden fazla uzun ya da kısa tutulmamalıdır. İncelenen CV örneklerinden çok daha iyi bir CV örneği doldurmaya gayret edilmelidir. İnsan Kaynakları yetkilisini etkileyerek iş görüşmesine çağrılmanızı sağlayacak bir CV başarılı bir CV örneğidir.

Yeni mezunların CV oluştururken dikkat etmesi gerekenler

Araştırma yaparak bol bol CV örneği incelemeleri gerekir. CV oluştururken iletişim bilgileri doğru olmalıdır. Hazırlanan CV birkaç kez kontrol edilmelidir. Yeni mezunların mesleki deneyimleri olmayacağından becerileri, katıldığı kurslar, aldığı eğitimler varsa sertifikalar ön plana çıkarılmalıdır. Staj ve part-time çalışma varsa CV’ye mutlaka eklenmelidir.

Bir Cevap Yazın