Work & Travel programına katılmanın maliyeti ne kadar?

work and travel fiyat

Bugün öğrenci olsanız dahi artık CV’nize yazmak için size iş deneyimleri sunan birçok farklı seçenek var. Bunlardan biri de Work and Travel programıdır. Bu program Amerikan hükümeti tarafından gerçekleştirilen,  öğrencilerin dünyayı ve farklı kültürleri tanımalarını sağlayan kültürel değişim programıdır. Dünyanın birçok farklı yerinden gelen üniversite öğrencilerinin yaz tatillerinde Amerika’da hem çalışıp iş deneyimi kazanmalarını hem de İngilizcelerini geliştirmelerini sağlayan harika bir fırsattır. Amacına uygun kullanıldığında kesinlikle iş hayatında önünüzü açacak bir programdır.

Work  And Travel programına katılmanın maliyeti ne kadardır? Öncelikle şunu belirtelim. Work and Travel programında iki farklı katılım şekli vardır. Bunlardan ilki; Full Placement Programi ikincisi ise Self Placement Program’dır. Work and Travel Programı maliyeti bu 2 farklı katılım şeklinden hangisini seçeceğinize göre değişir. Aslında ücretsiz olan bu programların maliyeti danışmanlık ve vize ücreti maliyetleridir. Bu ücret yaklaşık olarak 200 USD doları civarındadır. Eğer toplam maliyetleri hesaplamak istiyorsanız Amerika uçak bileti masrafları yaklaşık 700 USD civarındadır. Orada bir maaş alacaksınız elbette ama konaklama depozito, kira, yeme-içme, ulaşım gibi masrafları peşin karşılamanız lazım, bunun için de minimum 900-1500 dolar civarında harçlık bulundurmanız gerekebilir. Yani toplam olarak ortalama masraflarımızı 2500 dolar olarak belirleyebiliriz.

Work and Travel programı her üniversitelinin ortak hayalidir.  Bu program sizin Amerika hayalinizi bir turist gibi değil sıradan bir Amerikan vatandaşı gibi yaşamanızı sağlayan bir programdır. Eğer tutumlu bir insansanız İngilizce öğrenmenin dışında hatırı sayılır bir para biriktirerek dönebilirsiniz. Bu programın en önemli yanı İngilizcenizi ilerletmenin yanında farklı arkadaşlar da edineceğiniz yurt dışı programı olmasıdır.

Work and Travel programının maliyeti kazandırdıkları ile harcananlar arasında bir karşılaştırma yapıldığında kesinlikle kazandırdıkları sizi bambaşka bir geleceğe taşıyacaktır. Bu program sayesinde tek başına ayakta kalmayı, yeni kültürler ve yeni insanlar tanımayı, gerçek hayatla yüzleşmeyi öğreneceksiniz. Work and Travel programlarında aldığınız inisiyatifler gelecekte sizin iş hayatınızda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Dört ay sürecek olan bu Work and Travel programlarında 900 ile 1500 dolar civarında aylık ücretler alabilirsiniz. Bu aldığınız ücretlerle Amerika’daki masraflarınızı karşılayıp belki de biraz para biriktirebilirsiniz. Ama burada amacınız para biriktirmekten ziyade dilinizi geliştirmek, başka kültürleri anlamak, faklı arkadaşlar edinerek networkünüzü çeşitlendirmek olmalıdır. Kariyeriniz için Work and Travel Programları büyük bir kazanımdır. En büyük avantajınız burada çalıştığınız şirketlerin isimlerini CV’lerinize yazmak olacaktır. WAT kültürel değişim programını maksadına uygun kullanmak gerekir. Amerika’da yaşadığınız süreler içinde geleceğiniz için üniversiteleri ziyaret edebilir, firmalarla görüşebilir, öğretim görevlileriyle tanışıp daha sonra tekrar ABD’ye gelmeyi garantilemeye çalışabilirsiniz.

Bu kültürel değişim programı kesinlikle her öğrencinin yaşamasını tavsiye ettiğimiz bir deneyimdir. Work and Travel programı ile ABD’de kendinize heyecan verici bir deneyim sağlayabilir, faklı kültürlerde yaşamayı, faklı insanlarla tanışmayı, kendi ayakları üzerinde durarak özgüven sağlamayı öğrenerek bu deneyimi kendiniz için önemli bir fırsata çevirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın