Work & Travel ile Amerika’ya gidildiğinde ne tür işlerde çalışılır?

Work and Travel programı hem çalışıp hem de İngilizcenizi geliştirmeniz için güzel bir seçenek. Work & Travel programı iş seçenekleri Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar tarafından denetleniyor! Birçok insan bu seçeneği değerlendirerek geleceğe yatırım yapıyor. Hem başka bir kültürde yaşayın hem de çalışarak para kazanın kulağa oldukça hoş geliyor.

Birçok öğrencinin hayali olan ancak çok az sayıda öğrencinin gerçeğe dönüştürdüğü bir seçenektir  Work and  Travel. Bu projenin en önemli aşaması ise işe yerleştirme aşamasıdır. Burada öğrencilerin çok dikkatli olması gerekir çünkü birçok danışmanlık firması öğrencileri yanlış yönlendirmekte ve öğrencileri çalışılmayacak işlere yönlendirerek onların sınır dışı edilmesiyle sonuçlanacak vahim hatalar yapmaktadırlar. Work & Travel programında hangi işlerde çalışılabilir? Biz öncelikle bu işleri sektör sektör sıralayalım istedik. İşte ABD’de Work and Travel Programında çalışabileceğiniz yasal işler:

Restaurantlar, Fastfood Dükkanları:

Fast Food işler

Biliyoruz kulağa hoş gelmeyebilir ancak restoranlarda , fastfood dükkanlarında çalışmak sizin için avantajlıdır çünkü yoğundur ve bir çok insanla konuşmanız gerekir bu da dilinizin hızla gelişmesi demektir. Fastfood işleri, work and travel öğrencilerinin gönül rahatlığı ile seçebileceği işler arasındadır. Temizlik, hız, insanlar günün nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. İngilizce pratiğiniz gelişecek. Bu işyerlerinde çalışma saatleri düzenlidir. Ücretsiz veya indirimli yemek hakkı elde etmek de cabası. Work and Travel için restaurantları ve fastfood dükkanlarını tercih etmenizi öneriyoruz.

Alışveriş Merkezleri, Mağazalar ve Satış İşleri :

satış elemanı

ABD’de Work and Travel öğrencisiyken AVM’lerde, Mall’larda, marketlerde, süpermarketlerde, alışveriş merkezlerindeki diğer satış dükkanlarında çalışabilirsiniz. Güzel bir iş seçeneğidir. Çünkü yazın sıcak, kışın soğuk nedir bilmezsiniz ve konforlu bir ortamda çalışırsınız. Fakat buralarda çalışmak için intermediate seviyede İngilizce yetmez daha iyi ingilizce seviyenizin olması gerekir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse üzülmeyin size uygun iş yerleri de var. Mağazalarda kasada, tezgâhtar olarak, lojistik depoda, stand görevlisi olarak veya bakım görevlisi olarak çalışabilirsiniz.

Hotel, Motel, Pansiyon ve Casinolar :

hotel

Work and Travel programı için güzel seçeneklerden biridir. Otel, motel ortamları konforlu iş ortamlarıdır. Bu işyerlerinde bakım, restaurant, kat görevlisi olarak, temizlik işlerinde ve diğer kısımlarda WAT öğrencileri rahatlıkla çalışabilir. Çok iyi İngilizceniz varsa otellerin size uygun alanlarında daha az İngilizceniz varsa daha düşük profilli alanlarda çalışma imkanına sahipsiniz. Bildiğiniz gibi oteller büyük organizasyonlardır, yıldız seviyesine göre, bulunduğu konuma göre değişik büyüklükte ve faklı avantajlar sağlayabilirler. Birçok hotel şehir merkezi akslarındadır. Bu ulaşım için ve yemek için iyi bir alternatiftir.

Eğlence Sektöründeki Parklar:

eğlence parkları

Bu sektör turizm kapsamına girer. Sektör haraketli olmakla birlikte bazı dezavantajları vardır. Dışarıda çalışmak durumunda olabilirsiniz. Eğer açık havada çalışmak istiyorsanız bu iş tam size göre. Eğlence parklarının birçok faklı türü vardır. Örneğin bazı eğlence parkları çocuklar için yapılmıştır. Bazı eğlence parkları ise daha büyük ve kompleks alanlardır, her yaştan ziyaretçiye yönelik aktiviteleri vardır. Restaurantlar, aqua parklar, açık hava müzeleri, gösteri merkezleri, lunaparklar vesaire.

Havuz görevlisi Cankurtaran:

can kurtaran

Bu sektörde de yoğun olarak Work and Travel istihdamı vardır. Çeşitli turizm sektörü şirketlerinde, otellerde, eğlence parklarında, çeşitli binalarda bulunan havuzlarda, güvenlik ve bakımdan sorumlu olunan işlerde Work &Travel kapsamında çalışabilirsiniz. Eğer böyle bir işe başvuracaksanız iyi derecede yüzme, hatta teknik olarak iyi şekilde yüzücü olmalısınız ve İngilizcenizin de iyi olması gereklidir.

Bir Cevap Yazın