Work & Travel ile Amerika’ya gidildiğinde hangi işlerde çalışılmaz?

work and travel

Bugün dünyada birçok öğrencinin Work and Travel programına katılarak yabancı dilini geliştirmek ve ABD’de bir sürede olsa yaşamak hayali bulunmaktır. Bu program Amerika Birleşik Devletleri tarafından organize edilmektedir.  Work and Travel programından sadece üniversite öğrencileri faydalanabiliyor.  Burada önemli bir soruya cevap vererek kafanızdaki soru işaretlerini giderebileceğimizi düşünüyoruz. Work and Travel’da hangi işlerde çalışılamaz?

Work and Travel programında sezonluk vasıf gerektirmeyen işlerde de çalışabilirsiniz. Ancak ABD hükümeti yaşanan sıkıntılardan ders çıkartarak çalışılmayacak işleri belirlemiştir. Bu işlerde öğrencilerin çalışmaması için çeşitli sebepler vardır, şuna emin olun ki bu sizin faydanıza yapılmış bir yasaklama çalışmasıdır, öğrencileri korumak içindir. Bu sebeplere dayalı olarak ABD hükümeti bu işleri öğrenciler için yasaklamıştır. Work and Travel aracılığı ile ABD’ye giden öğrenciler kesinlikle bu işlerde çalışmamalıdır. Aksi takdirde suç işlemiş olurlar ve sınır dışı edilirler. Work and Travel programı öğrencilere çalışmak için büyük bir imkân sunmaktadır. Work and Travel kapsamına çalışılması yasak olan işler şunlardır: Alaska’daki balık fabrikaları, Şoförlük, Pedicab veya tekerlekli sandalye sürücüsü veya çalıştırıcısı olarak görev alamazlar. Komisyonculuk işleri, Ticari alış satış işleri,  gece vardiyası işleri, gezici restoranlar ve gezici eğlence parkları, depolar ve internette sipariş merkezleri, fiziksel temas gerektiren işler, asgari ücretin garanti olmadığı işler, bakıcılık ve bahçıvanlık gibi işler Work and Travel öğrencilerine yasaktır, bu işlerde çalışılmaz.

Work and Travel programı bir tatil programı değildir. Bu program bir kültürel değişim programıdır ve ABD’nin kültür politikaları doğrultusunda hazırlanmaktadır. Her ülkenin yasalarına uymak önemlidir. Daha fazla para kazanmak veya maceraya atılmak uğruna yakaladığınız fırsatı kötüye kullanarak kaçırmayı göze almamalısınız. Work and Travel öğrencilerine belli başlı işlerin yasaklanmasının bir sebebi vardır. Örneğin fiziksel temas gerektiren işler yasaktır. Bu işleri biraz açacak olursak fiziksel temas gerektiren işlerden anlamamız gereken işler şunlardır: Piercing ve dövme yapan dükkânlar, masaj salonları, manikür, pedikür salonları, kuaförler bu gruba girerler. Yine gece vardiyasındaki işlerde çalışılmaz çünkü bir öğrenci ve bir yabancı olarak gecenin bir yarısında dikkat dağınıklığı sizin hayatınızı tehlikeye atabilir, bu nedenle bu işlerde çalışmak yasaktır. Yine komisyon ve ticaret işlerinde çalışamazsınız çünkü unutmayın siz öğrencisiniz ve kendinizi geliştirmek faklı bir kültürü tanımak için ABD’desiniz bunu unutmayın. Ticaret demek kar demek zarar demek, zarar ederek ABD’de mahsur kalmak ister misiniz? Elbette hayır, işte bu nedenle bu işlerde çalışılmaz.

Peki, Work and Travel öğrencileri hangi işlerde çalışabilir? Örneğin Fastfood işleri, Work and Travel öğrencilerinin çalışabileceği güzel bir iştir. Oteller öğrenciler için güvenli ve risksiz bir iştir. Bir mağazada çalışmak düzenli ve güvenli bir iştir. Yine seyyar olmayan eğlence parklarında güvenle çalışabilirsiniz. Cankurtaranlık, havuz görevliliği kalifiye bir iş sayılabilir iyi bir Work and Travel iş seçeneğidir. Eğer böyle bir yerde çalışırsanız muhtemelen Türkiye’de yedekte bir işiniz hazır demektir. Kriz zamanlarında beki işinize yarayacaktır.

Bir Cevap Yazın