Work & Travel ile Amerika’ya giderken ne tür vize alınır?

vize

ABD Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasındadır. ABD vizelerinin birçok türü vardır. Work and Travel programına katılmak için almanız gerekli olan vizenin ismi J1 vizesidir. Fakat bu vize alması çok zor bir vize türü değildir. Şartları yerine getirdiğinizde, uygun başvuru yaptığınızda J1 vizesi almak diğer vizelere göre bu daha kolaydır.

Work&Travel programı vizesi alabilmek için ön koşulunuz, tam zamanlı bir lisans ya da yüksek lisans programına kayıtlı  öğrenci olmanızdır. Yaptığımız araştırmalar ve  vize alan öğrencilerin deneyimlerine göre vize başvurularında konsolosluk görevlileri öncelikle şunlara dikkat ediyorlar: Vize için başvuran adayın öğrenci not ortalaması ve okul başarı düzeyi önemlidir. Başvuru yapan öğrencinin İngilizce dil seviyesi en az orta düzeyde olmalıdır. Bu İngilizce seviyesi Intermediate olarak ifade ediliyor. Bu orta seviye İngilizce ABD’ye gittiğinizde orada temel ihtiyaçlarınızı anlatabilmeniz için isteniyor. Eğer sizin temel İngilizceniz yoksa vize aşaması büyük sıkıntı olacaktır. Yoksa akıcı bir İngilizce şartı yok. Unutmayın siz zaten ABD’ye yabancı dilinizi geliştirmek ve öğrenmek için gidiyorsunuz. Orada yerleşeceğiniz izlenimi vermeyin.

J1 vize başvurusunda öğrencinin ruh haline yani Work&Travel’a motive olup olmadığına bakılıyor. Dolayısıyla görüşmede istekli, hevesli ve öğrenme isteğinizi sizinle mülakat yapan konsolosluk görevlisine aktarmanız gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken huşu ABD’ye niçin gittiğinizi unutmayın, siz başka bir kültürü tanımak ve ABD’de yaşama deneyimiyle İngilizcenizi geliştirmek istiyorsunuz. Yanlış bir izlenim verirseniz vize başvurunuz iptal edilebilir. Görülme esnasında karşınızdaki insanın ruh hakini anlamaya çalışın o bir robot ya da makine değil sizin gibi bir insan, iyi iletişim önünüzü açacaktır. Görüşmelerde kaba davranışlar içinde olmak, çok heyecanlı gözükmek, lakayt davranmak size negatif olarak yansır. Görüşmeye giderken takım elbise giymeniz gerekmeyebilir ama yine de itinalı giyinmekte, temiz gözükmekte ve kibar olmakta fayda var.

Work&Travel vize başvurusu diğer vize başvurularıyla karşılaştırıldığında şartları son derece hafiftir. Uygun şartlarda J1 vize başvurusunda bulunan öğrencilerin vize alma ihtimalleri çok yüksektir. Birçok kaynak bunu istatistiki olarak %95 olarak ifade etmektedir. Başvuru formları ve diğer şartlar yerine getirildiğinde ABD’de geçici bir süre çalışma ve dil öğrenme vizeniz olan J1 vizesi ABD Büyükelçiliği veya konsolosluklar tarafından verilecektir. Son olarak belirtmek isteriz ki: Vize almanız için İngilizce çalışmanız şarttır. Eğer iyi bir İngilizce seviyeniz ve temeliniz yoksa orta düzey bir İngilizce seviyesine erişmek ve konsolosluk görevlisiyle konuşabilmek için biraz çaba harcamanız gerekecek.

Vize başvurusunda görüşme esnasında görevli kişinin sorularını anlayabilmek ve o sorulara doğru cevap verebilmek önemli olacaktır. Görüşme esnasında size nerede okuduğunuz, neden ABD’de olmak istediğiniz, hangi işte çalışmak istediğiniz, hangi firmaya başvurduğunuz ve hangi pozisyonda çalışacağınız sorulabilir. Görüşmeye girmeden önce bu sorulara hazırlıklı olun.

Bir Cevap Yazın