Staj başvurusu ön yazı öneriler

Stajer

Staj eğitimleri öğrencilikten iş hayatına atılmak üzerine olan gençleri kapsamaktadır. Teorik olarak eğitimlerini aldıkları alanlarda, pratik tecrübe edinerek meslekleri veya bölümleri ile ilgili yaparak – yaşayarak tecrübe edinmeleri adına aldıkları eğitimler olarak tanımlanabilir. Staj eğitimi başarılı bir kariyerin ilk adımını oluşturur ve stajda edinilen deneyimler saymakla bitmez.

Staj eğitiminin gerçekleştirileceği kurumun prestiji ilerleyen yıllarda sizlerin CV’lerin de fark yaratacak detaylar olarak bulunacaktır. Bu nedenle staj eğitiminin gerçekleştirileceği kurum oldukça önemlidir. Herkes en iyi, en prestijli kurumda staj görmek ister. Durum böyle olunca sizleri diğerlerinden ayıracak önemli adımlar atmanız gerektiğini söylemek mümkün hale gelmektedir. Fark yaratmaya CV hazırlarken başlamakta da fayda var. CV’lerinizi hazırlarken mutlaka cvlogin.com dan yararlanın.

Atılacak önemli ve fark yaratacak adımlar arasında ilk olarak başarılı bir ön yazı hazırlamak bulunmaktadır. Ön yazı sizlerle ilgili bilgileri içerisinde bulunduran ve “neden ben” sorusuna vereceğiniz cevapların bulunduğu bir yazı olmalıdır. Bu yazı ile ilgili birkaç noktaya dikkat çekmekte fayda var;

1. Sıralama:

Ön yazınızda doğru sıralamayı kullanmalısınız. Yani kişisel bilgilerinizi önce vermelisiniz. Ardından da eğitim bilgilerinizi ve sizlerle ilgili diğer detayları yazmalısınız.

2. Uzunluk:

Hakkınızda detaylı bilgi vermek için uzun uzadıya devam eden bir ön yazı hazırlamanız, başarısız bir ön yazı olmaya aday olacaktır. Ön yazınız saatlerce incelenmeyecektir. Ortalama 3-4 dakika kadar incelenerek sizler hakkında fikir edinilecektir. Bu nedenle uygun uzunlukta olmayan ön yazılar okunamayacağı için sizler hakkında tüm detaylar da öğrenilemeyecektir. Genel olarak 250 kelime civarı bir ön yazı hazırlamanız oldukça ideal olacaktır.

3. Fark Yaratan Özellikler:

Diğerinden ayrılan özelliklerinizi eklemeyi unutmamalısınız. Bu özellikler arasında, “bilgisayar sertifikası, etkili iletişim sertifikası” gibi bulunabilir. Bu ve benzeri detayları ön yazınıza eklemeyi unutmamalısınız. Ayrıca doğru sıralama ile yazınıza yerleştirmeniz gerektiğini de hatırlatmak da fayda var.

4. Yazı ve Punto:

Yazınızı bilgisayar ortamında hazırlamanız sizlere okunurluk anlamında kolaylıklar sağlayacaktır. Bu okunurluğu en başarılı bir şekilde yerine getirilmek hem de ön yazının resmiliğine uygun bir yazı tipi seçmeyi unutmamalısınız. Ayrıca bu yazı tipinin boyutunu da en uygun ölçülerde hazırlamayı unutmamalısınız.

5. Gereksiz Bilgiler:

Ön yazılar çok uzun olmamalıdır. Bu nedenle gereksiz bilgileri yazmanız için yeterli bir alanınız bulunmamaktadır. Üniversite öğrencisi iseniz, ilköğretim bilgilerinizi yazmanıza gerek olmayacaktır. Bu bilgiler gerekirse, ön yazınızda değil CV’nizin “Eğitimler” kısmında bulunabilir.

6. İfade:

Ön yazınızda başarılı bir ifade kullanmanız gerekmektedir. Resmiyetten ödün verilmeyen bir üslup kullanarak fark yaratabilirsiniz. Ayrıca kibar ve nazik bir anlatımdan da ödün vermemelisiniz. Kullandığınız kelimelerin eğitimlerinizle paralel olarak uygun olanlar arasından seçilmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Sizler hakkında kelimeleriniz oldukça fazla anlam ifade etmektedir. Bu nedenle bu durumun üzerinde oldukça fazla durmalısınız. Yazdığınız metni iş yerine teslim etmeden önce kontrol etmenizde fayda vardır. Hatta bir arkadaşınızdan yazının nasıl olduğu hakkında fikir almanız da sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın