Plaza dili ile konuşmak etkili mi?

Büyük firmalar genellikle plazalarda örgütlenirler. Bunun sebebi genel müdürlük yönetiminin tek bir yerden gerçekleştirilmesi ve farklı departmanlar arasına ki iletişimin daha kolay sağlanabilmesi adınadır. Çünkü genel merkezdeki işler sıradan işlerinde dışında, genel işleyişi etkileyecek olan işlerdir.

Plazada çalışmak demek, plaza dilini öğrenmeyi de beraberinde getirmektedir. Plaza dili denilince akla gelen “İngilizce” olmalıdır. Plazalarda yarı İngilizce yarı Türkçe birçok kelime kullanılmaktadır. Bu durum Türkçe’nin etkin kullanımına zarar verse de birçok plaza da bu durumu görmek mümkündür. Bu durumu somutlaştırmak adına birkaç örnek verelim; eğer plaza da suya ihtiyacınız varsa, water gerekli gibi bir cümle kuranı görebilirsiniz. Bu cümle hem Türkçe hem de İngilizce kelimelerin harmanlanmasıyla oluşmuştur ve herhangi bir gramer veya farklı dil kurallarına dikkat edilmemiştir. Çünkü iki dildeki kelimeler kelime kalıbı olarak kullanılmıştır. Yeni bir örnek ise, masanın temizlenmesi gerekiyor cümlesi yerine masaya clear gerekli denilebilir.

Hepimizin yakından takip ettiğimiz Güldür Güldür Show da  Plaza dilini ele aldığı bir bölüm oldu gelin bir hatırlayalım.

Plaza dilinde genellikle işle ilgili terimler yer almaktadır. Yani fotokopi çekilmesi gerektiğince “copy” denilmektedir. Yazıcıya “printer”, bilgisayara “computer” gibi İngilizce karşılıkları kullanılarak ifadelerde yer verilmektedir. Peki plaza dili kullanmak etkili bir şey mi? Bunun cevabı eğer plaza da çalışıyorsanız “evet”.

Plazalardaki iş ortamı sıradan iş ortamlarının oldukça dışındadır. Bu nedenle ortama ayak uydurmak oldukça güçtür ve ayak uyduramayanlar ortamda kolay kolay barınamazlar. Bu durumda plaza dili ile konuşulan bir ortamda çalışmak için plaza dili kullanmak önemlidir. Ayrıca artık plaza dili çalışma ortamı içerisinde oldukça doğal olmuştur ki, printer yerine yazıcı denilince karşınızdaki biraz düşünebilir, ne demek istediğinizi anlamak için. Hatta “hee printer diyorsun” gibi bir karşılık bile verebilir.

Plaza dili ile konuşmak iş akışının gerçekleştirilmesi ve iş ortamına tam uyumun sağlanması adına oldukça önemlidir. İş akışını engelleyecek herhangi bir durumun oluşmaması adına, patronlarda plaza dilinin kullanımına önem vermektedir. Plaza dilinin kullanılmasındaki yaygın olan etkenler arasında, bilgisayar ortamlarında kullanılan yazılımların İngilizce olmasıdır. Bilgisayar’da çıktı almak için printer sekmesine girmek gereklidir. Durum böyle olunca gün içerisinde defalarca printer sekmesinden işlem yapılan ortamda yazıcı yerine printer kullanılması zamanla normalleşmektedir. Ayrıca plaza da çalışan personeller genel olarak gerekli eğitimleri tamamlamış ve İngilizce bilgisine sahip bireylerdir. Bu nedenle hakim oldukları bu dili kullanmak onlar için çok da zor olmamaktadır.

Dışarıdan bakıldığında oldukça anlamsız gelen plaza dili, o ortamda çalışanlar için oldukça doğal bir süreci ifade etmektedir. Çünkü çevredeki herkesin aynı dili kullanması yadırganacak bir durumun oluşmasını engellemektedir. Fakat bireyler, plazanın dışında bu konuşmayı gerçekleştiremezler. Bu durumda topluma uymak zorunda kalırlar. Plaza dili sadece plaza içinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde plaza da çalışmayan insanlar tarafından yadırganabilecek bir durumun ortaya çıkması muhtemel sebepler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın