Kariyer.net’ten İş Başvurusu Yapmak

İş arayanlarla işverenleri bir çatı altında buluşturmayı planlamak uzun süreden beri var olan projeler arasında yer almaktadır. Hem en iyi personeli hem de en iyi firmayı bulmak adına gerçekleştirilen bu çalışma günümüzde meyvelerini vermeye devam ediyor. Bu anlayışla çalışan onlarca internet sitesi bulunmaktadır.

Başarılı olan internet siteleri hem daha fazla işverene kapılarını açmakta hem de daha fazla iş arayana iş fırsatı sunmaktadır. Bu internet siteleri arasında yer kariyer.net iş arayanların imdadına koşmakta, ancak son dönemler de beyaz yakalı pozisyonlarda Linkedin e doğru kayan bir kitle olduğunu da söylemeden geçemeyiz. . Kariyer.net üzerinden iş başvurusu yapmak için yapmanız gerekenlerin neler olduğunu merak ediyorsanız, sizlere yardımcı olalım;

Üye Olmak:

Kariyer.net Üye ol

Kariyer.net sitesine girdiğinizde öncelikle üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğinizin onaylanması için mail adresinize onay maili geliyor bu maile açarak ilgili linke tıklamanız gerekiyor ve ardından üyeliğiniz aktifleşiyor.

Profil Oluşturmak:

kariyer.net Profil oluşturma

Üyeliğinizi tamamlamanızın ardından, firmalara kendinizi tanıtabilmek adına, profil oluşturmanız gerekmektedir. Profil bilgilerinizde eğitimleriniz, kişisel bilgileriniz, tecrübeleriniz, hobileriniz, referanslarınız gibi birçok kategori bulunmaktadır. Bu kategorileri doğru bilgilerle tamamlayarak profilinizi kaydedebilirsiniz. Bu bilgilerin tamamı aşamalı olarak ilerlemektedir ve internet sitesi sizleri adım adım yönlendirmektedir.

Özgeçmiş Hazırlama:

kariyer.net CV oluştur

Eğer Word dosyasında hazır özgeçmişiniz varsa bunu kariyer.net üzerine yükleyebilirsiniz. Eğer hazır özgeçmişiniz yoksa özgeçmiş oluşturmanız gerekmektedir. Özgeçmiş hazırlarken kendinizden uygun bir üslup kullanarak bahsetmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Özgeçmişinizi iş başvurularında seçeceğiniz için bir isim vererek aklınızda kalmasını kolaylaştırabilirsiniz. Farklı iş başvurularında farklı özgeçmişinizi göndermek isterseniz de, farklı özgeçmiş örnekleri hazırlamanıza izin verilmektedir.

Resim Ekleme:

kariyer.net resim ekle

Kariyer.net üzerinden profil fotoğrafı ekleyerek iş başvurularınızın daha fazla ciddiye alınmasını sağlayabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için, profil sayfanıza tıklayarak yönergeleri takip edebilirsiniz. Yükleyeceğiniz resmin takım elbiseli veya iş başvurusu için gerekli ciddiyeti sağladığından emin olmanızda fayda var. Çünkü eklenen resimlerin iş ciddiyetini taşımaması başvurunuzun ciddiye alınmasına engel olabilir.

Evet bu kısma kadar profil hazırlama ile ilgili detayları paylaştık. Peki iş başvurusu nasıl yapacağım? Bu sorunun cevabını verelim; kariyer.net üzerinde arama çubuğu bulunmaktadır. Aradığınız firmanın adını yazarak iş ilanlarına ulaşabilirsiniz. Yada dilerseniz, firma farkı olmaksızın başvurmak istediğiniz pozisyon taleplerinizde, sol tarafta bulunan iş arama kategorilerini isteklerinize göre tanımlamalısınız. Eğitim durumunuz, sektörünüz gibi değişkenleri sol menüden tanımlanmanızın ardından belirlediğiniz kriterleri taşıyan iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. İlginizi çeken iş ilanlarının üzerine tıkladığınızda detaylara ulaşmanız mümkün hale gelmektedir. Sizlere en uygun iş ilanına başvurmak için iş detaylarını dikkatlice okumanızda fayda var. Eğer ilanın sizlere uygun olduğunu düşünüyorsanız, ekrandaki başvur butonuna tıklamanız gerekmektedir. Başvurunuzun tamamlanması için özgeçmiş seçimini işaretlemeniz ve ön yazınız varsa ön yazı seçimi gerçekleştirmenizin ardından işlemeniz tamamlanacaktır. Bu ekranda firmaların sizlere yönelttiği sorular bulunuyorsa, bu soruları da cevaplamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Başvurunuzun ardından ilan, diğer adayların başvurularını almaya devam eder. İlan süresi tamamlandığında ise, firmanın insan kaynakları personelleri aradıkları aday veya adayları bulmak için çalışmalar başlatacaktır.

One Response

  1. Ali şimşek 25 Ocak 2017

Bir Cevap Yazın