İşe Alındığınızı Nasıl Anlarsınız?

Çok istediğiniz iş için yaptığınız görüşme sonrasında işe alınıp alınmayacağınız konusunda kafanızda pek çok soru belirmesi normal. Görüşmenin iyi geçtiğini düşünseniz de aklınızda bu konuda hala soru işaretleri olabilir. Görüşmenin olumlu geçip geçmediğini bazı işaretlere bakarak anlayabilirsiniz. Görüşme sırasında size sorulan sorulara veya size karşı gösterilen tavırlara dikkat ederek işe alınıp alınmadığınızı anlayabilirsiniz. İşte işe alınıp alınmadığınızı gösteren bazı durumlar:

Görüşmede şirket hakkında detaylı bilgi verilmesi

İş görüşmenizde klasik sorulardan sonra İK uzmanı size şirket hakkında detaylı bilgi vererek şirketin iyi yanlarını ortaya çıkarıyorsa sizin şirkette çalışmanıza olumlu bakmaya başlamış demektir. Şirketin faaliyetlerini ve aktivitelerini görüşme sonunda detaylı bir şekilde anlatan işverenler sizi bir sonraki görüşmeye çağırmayı düşünüyordur.

Bir sonraki görüşme için müsaitlik durumu sorulması

İş görüşmelerinin sonunda bir sonraki görüşme için hangi zamanlar müsait olup olmadığınız soruluyorsa bu iyiye işarettir. Bu durum sizin güçlü bir aday olduğunuzu ve işverenin sizinle bir an önce diğer görüşme aşamalarını gerçekleştirmek istediğine işarettir.

Referans istenmesi

Başarılı adaylar için İK uzmanları referans araştırması yapmak ve daha fazla bilgi almak isterler. Bu nedenle eğer görüşme sonunda sizden referanslarınız istenirse, bu sizin güçlü bir aday olduğunuzu ve işe kabul edilmeye son bir engeliniz kaldığını gösterir.

Yetkililerle tanıştırılma

İş görüşmesi sonrasında İK uzmanının sizi yetkililerle tanıştırmak istemesi olumlu bir işarettir. Yetkililerle ve birim yöneticileri ile tanışmak ve size şirketin gezdirilmesi sizin işe kabul edilme yolunda olduğunuzun en belirgin işaretleri arasında yer alır.

Görüşmenin beklenenden uzun sürmesi

Görüşmenin ekstra sorularla beklenenden uzun sürmesi İK uzmanının sizi daha fazla tanımak istemesi ve sizin hakkınızda daha net karar vermek için size detaylı sorular sormasıdır. Ekstra uzun geçirdiğiniz görüşmeleri genellikle olumlu bir işaret olarak yorumlayabilirsiniz.

Ücret ve yan haklar hakkında konuşulması

Görüşme sonunda sizinle ücret ve yan haklar hakkında konuşulması sizin işe kabul edilebilecek bir profil çizdiğinizi gösterir. Şartların size net bir şekilde sunulması bir nevi teklif görüşmesi olarak da yorumlanabilir.

Cvlogin.com rehberliğinde özgeçmişinizi oluşturduktan sonra siz de başarılı iş görüşmeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın