En İyi 10 İş Bulma Sitesi

kariyersiteleri

İş arayanlarla, eleman arayanların bir arada olduğu internet siteleri günümüzde oldukça popüler hale gelmektedir. Çünkü firmalar, ihtiyaçlarını en uygun derecede karşılayabilecek personellere ulaşmak istemektedirler. Bu nedenle, sadece bulundukları şehirden değil, aynı zamanda diğer şehirlerden de adayların iş başvurularını değerlendirmeye almak istemektedirler.

Farklı adayların incelenmesinin ardından işe en uygun aday veya adayların seçilmesi ile veriminin artacağını düşünen firmalar, internet üzerinden iş ilanı açarak adayların başvurularını kabul etmektedirler. Bu önemli girişim, her gün yüzlerce kişinin aradığı işi bulmasını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca kendinizi tüm yönlerinizle tanıtabileceğiniz alanların bulunması, firmaların sizler hakkında detaylı bilgilere ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Böylece iş başvurusu için şehir değiştirmenize gerek kalmadan, online olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Firma yetkililerinin başvurunuzu incelemesinin ardından, sizleri ilgili pozisyona uygun bulmaları halinde, mülakat görüşmelerine davet edeceklerini de unutmamak gerekmektedir.

İnternet üzerinden iş bulma sitelerinden bazılarını sizlerle paylaşalım;

cvlogin.com

cvlogin.com bir iş ilan sitesi değil aslında. Cvlogin.com kişilerin CV oluşturma ihtiyaçlarını giderebilecekleri bir CV oluşturma sitesi. Aslında diğer bir değiş ile hangi kariyer sitesine girip iş arıyor olursanız olun, öncelikle cvlogin.com dan CV’nizi oluşturup sizin talip olduğunuz pozisyonlara gelen başvurular arasında ayrışmanızı sağlamış olursunuz. Cvlogin.com tek bir sayfa da verilerinizi girebildiğiniz,  Fotoğrafınızı eklediğiniz gerek duyduğunuza diploma, sertifika ekleyip CV’nizi PDF olarak indirmenizi sağlar. Word hazır Photoshop Templateler ile uğraşmadan bir çok template renk çeşitlerinden yararlanarak CV’lerinizi oluşturabilirsiniz.  CV hazırladıktan sonra arzu etmeniz halinde cvlogin.com üzerinden CV’nizin online bir versiyonunu da oluşturabiliyorsunuz. Oluşturmuş olduğunuz CV’niz siz özelikle istemediğiniz sürece google tarafından indekslenmez. Bunun dışında CV’nizi şifreleyebilirsiniz.  Aslında iş başvurularına başlamadan önce cvlogin.com dan CV’nizi oluşturup bir sonraki adıma geçin.

Kariyer.Net

Kariyer.net uzun süredir internetten iş bulma projelerini desteklemektedir. Günümüzde birçok adayın ve firmanın kayıtlı olduğu internet sitesi oldukça yoğun iş ağına sahiptir. Firmaların bu siteye oldukça ilgi göstermesi adaylarında ilgisini beraberinde getirmektedir. Site üzerinde kendi profil bilgilerinizi tanımlayabileceğiniz alanlar mevcut. Ayrıca özgeçmiş bilgileriniz, CV bilgileriniz gibi farklı ve önemli unsurlar için de gerekli alanlar hazırlanmıştır. Böylece firmalar sizler hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirler.

Yenibiris

İnternet üzerinden iş bulma sitelerinde arasında aktifliğini koruyan site, binlerce firma ve adayı bir arada bulundurmaktadır. Site üzerinde eğitim bilgileriniz, kişisel bilgileriniz birçok alan bulunurken, kullanımı kolay menüler hazırlanması herkesin kolayca iş başvurusu yapabilmesini sağlamaktadır.

LinkedIn

İnternet üzerinden iş arama siteleri arasında Linkedin in oldukça farklı bir yeri vardır. Firmaların hemen hemen hepsinin bir profili bulunmaktadır. Diğer iş arama sitelerine göre daha resmi bir platform olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca firmaların profilleri ile firmada çalışanların profilleri eşleştirilebilmektedir. Böylece firmalar bünyelerinde çalışanları kendi iş ağlarında buluşturabilmektedir. Diğer platformlarda yer alan firmalar, neredeyse kesin olarak bu sitede de yer almaktadır.

İşkur

İşkur devlet destekli olarak hizmet sağlayan bir kurum. İş arayanlarla iş verenleri kendi bünyesinde eşleştirerek uygun işe uygun personeli atamaktadır. Öncesinde işkur bürolarında gerçekleştirilen bu işlemler, günümüzde işkur’un internet sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir. İş verenlerin ilanlarının kolayca takip edilebileceği bir site ile birçok kişi kolayca iş takibi yapabilmektedir. Ayrıca il bazında veya ilçe bazında arama yapılmasına imkan sağlayarak hedeflediğiniz illerde ki iş ilanlarını karşınıza çıkarmaktadır.

SecretCV

secretcv internet üzerinden iş arama projesine erken başlayan girişimler arasında yer almaktadır. İnternet üzerinden iş bulma arayışlarının başladığı ilk zamanlardan itibaren projelerde yer alan site, günümüzde aday ve firma zenginliği açısından en önemli internet siteleri arasında yer almaktadır. Oldukça tanınmış firmaları internet sitesi bünyesinde eleman ararken görmeniz mümkündür.

Eleman.Net

Eleman.net iş arayanlarla iş verenleri buluşturan siteler arasında yer almaktadır. Site üzerinden üyelik oluşturmanızın ardından, kişisel bilgilerinizi, eğitim bilgilerinizi, tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz alanların hazır şablon olarak belirlenmiş olması kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Elemanonline

İş arama ve işçi arama platformları arasında yerini alan site de, kendinizi tanıtabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Aktif iş ilanlarını görüntüleyebilir, kendinize en uygun olana başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya platformları iş bulmak amacıyla açılan siteler arasında yer almamaktadır. Fakat hemen hemen her firmanın bir sosyal medya hesabı olduğu düşünüldüğünde, firmaların iş ilanlarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaştıkları gerçeğini düşünerek yazımızda yer vermek istedik. Sürekli olarak iş arama sitelerini kontrol edemeyenler için sosyal medya hesaplarının takip edilmesi kolaylık sağlayacaktır.

Özel Kariyer Siteleri

Büyük firmalar kendilerine has internet siteleri hazırlamaktadırlar. Bu siteler aracılığıyla personel ihtiyaçlarını duyuran firmalar, kendi bünyesinde eleman ihtiyacını karşılamaktadır. Koç holding, Sabancı Holding gibi önemli şirketler kendi internet siteleri üzerinden başvurularını kabul etmektedirler.

 

5 Comments

  1. İş İlanları 9 Aralık 2016
    • Insan Kaynakları 9 Aralık 2016
  2. abbas yolcu 25 Eylül 2017
  3. Onur 22 Haziran 2018
  4. Melike 16 Ağustos 2018

Bir Cevap Yazın