CV’de Kullanılacak Örnek Fontlar

İş başvurusunda bulunurken işverenler ve İK’cılar tarafından hazırladığınız CV’nin içeriği, doluluğu kadar kullandığınız yazı stili ve sunumunuz da çok önemlidir. İşverenler ve İK’cılar karşılaştıkları CV çeşitliliği nedeniyle yazı fontlarına dahi dikkat ederler. Tecrübeleriniz kadar sunumunuzda önemlidir.

Yurt dışında CV’lerde kullanılmak üzere uygun görülen font Helvetica. En profesyonel yazı tipi olduğu düşünülmüş ve en uygun font olduğuna karar verilmiş. Diğer uygun görülen fontlar ise GaramondProxima Nova (bu fontları satın almalısınız). Bu fontlar daha gösterişli dikkat çekecek fontlardır. Times New Roman birçok kişi tarafından CV için en uygun font olduğu düşünülse de İK’cılar aynı fikirde değiller. Fakat tasarımcılar bu fontun her işlemci üzerinde hiç sıkıntı çıkarmadığını belirtiyor ve bu fontun CV için uygun olduğunu belirtiyor.

Birazda kesinlikle CV’ de kullanmamanız gereken yazı fontlarından bahsedelim. Örneğin Courier, bu font biraz daktilodan çıkmış gibi olduğu için eski görünümünden dolayı uzanmalar tarafından istenmiyor. El yazısını yâda eski yazıları andıran Zapfino tarzında fontlardan uzak durmalısınız.

En Çok Tercih Edilen Fontlar

CV hazırlarken çoğunlukla tercih edilen fontlar ise; Arial, Times New Roman, Tahoma’dır.

CV de çoğunlukla kullanılan yazı karakteri boyutu, 10 ya da 12 dir. 14 çok büyük olur. CV’ de en çok Arial ve Times New Roman kullanıldığını belirtmiştik ancak Verdana ve Georgia da güzel font tiplerinden biri. Örneğin başlıklarınızı Verdana 12, detayları Verdana 10 da yazabilirsiniz.

Tüm profesyonellerin ortak fikri ise Comic sans fontunun kesinlikle ama kesinlikle kullanılmaması gerektiğidir. CV’niz bu font ile kesinlikle okunmadan çöpe gidebilir. Ancak panda kılığında açılışlarda boy göstereceğiniz bir işe başvuruyorsanız neden olmasın kullanabilirsiniz.

Profesyonel bir CV hazırlamak ve doğru bir sunum yapmak işi başarı ile almanızı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın