CV Örnekleri

cv-ornekleri

CV Örnekleri

İş hayatında işe başvuru için birçok formatı, CV örneği olmakla birlikte, kişiye özel CV şablonları da hazırlanabilmektedir. Bu özel CV’ler genellikle yaratıcı endüstri alanında çalışanlar tarafından kullanılmaktadır. İşte belli başlı bazı CV örnekleri: Fonksiyonel-İşlevsel CV, Bileşik CV, Kronolojik CV,  Performans CV,  Hedef Bazlı CV,  Alternatif CV, Akademik CV şeklinde sıralanabilir.

Fonksiyonel CV – İşlevsel CV Örneği

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasa da aynı sektörde, uzun süre çalışmış kişilerin tercih iş başvurusu yapmak için hazırlaması gereken bir CV türüdür. İş hayatında uzmanlık alanlarında tercih edilen bir CV formatıdır. Bu tür CV’lerde iş tecrübeleri uzmanlık alanları altında toplanarak oluşturulur. Bu formatı kullanıyorsanız, becerilerinizi ve başarılarınızı ön plana çıkaracaksınız. Özellikle belirli sektörlerde çalışan o alanda uzmanlaşan kişilerin tercih etmesi gerekir. Böylelikle diğer adaylar arasından İK yöneticisini etkileyerek öne çıkacaksınız. Bu CV’de tecrübe ve sektör ön plandadır.

Bileşik CV Örneği

Fonksiyonel CV’ye çok benzer, farkı CV’ye kısa iş tecrübelerinin de eklenmiş olmasıdır. Başvurduğunuz pozisyonda edindiğiniz bilgi ve deneyiminizi nasıl kullanacağınızı açıklarsınız. Birçok haliyle fonksiyonel-işlevsel CV’ye çok benzerlikler gösterir. Öncelikle becerileriniz, başarılarınız vurgulanır sonra buna iş tecrübeleriniz eklenir. Bu CV türünde başarı ve beceri öndedir.

Kronolojik CV-  Zaman sıralı CV Örneği

Türkiye’de çok yaygın olarak her kesim ve her sektörde kullanılan bir CV türüdür. Bu CV türünde CV formu dolduran kişinin aldığı tüm eğitimi ve iş tecrübelerini, en son iş tecrübesinden ve eğitiminden geriye doğru bir tarih sırasında yazılarak oluşturulur. Bu tip CV’de çalıştığınız tüm işleri ve alanları detaylı bir şekilde tarihleriyle göstermiş olursunuz. Bu nedenle inceleyen kişi, genel olarak sizin geçmişinize yönelik ana bilgileri kolayca anlayabilir.  Uzun süre iş hayatında boşluğunuz varsa bu CV’de dikkat çeker. İnceleyen açısından zamanlama öndedir.

Performans CV Örneği

Performans CV kariyerinizdeki gelişimi ortaya çıkarabileceğiniz bir özgeçmiş türüdür. Fonksiyonel CV’ye çok benzer özellikler taşır. Yaptığınız işlerden sıkılıp başka bir iş yapmayı, faklı bir sektörde çalışmayı düşünüyorsanız bu CV size uygun değildir. Deneyim ve sektör öndedir.

Hedefe Yönelik CV Örneği

Bir sektörde uzmanlaştınız, artık bu işin uzmanısı sizsiniz. O zaman Hedefe Yönelik CV tam size göre. Burada kişisel yetenekleriniz, deneyimleriniz, becerileriniz ön plandadır. Yeteneklerinizin ve deneyimlerinizin altını kalın çizgilerle çizmiş olursunuz. Fonksiyonel CV-İşlevsel CV’den farkı, kariyer hedefinin belirlenmiş olmasıdır. Uzmanlık, tecrübe, yetenek, deneyim ön plandadır.

Alternatif CV Örneği

Alternatif CV, çok dikkatli kullanılması gereken bir CV türüdür. Standart bir formatı yoktur. Yaratıcılık gerektiren tasarım, sanat, PR, moda ve reklamcılık ve ajans hizmetleri gibi işlerde çalışacak yani yaratıcı endüstri alanında çalışanların rahatlıkla tercih edebileceği bir CV türüdür. Standart bir şekli yoktur dolayısıyla diğer tüm CV türlerine alternatiftir. Örneğin ekibini yeni bir metin yazarı arayan bir ajansa boş bir kan torbası ve üzerinde “aradığınız o yeni kan benim” şeklinde başvuru yapılmıştır.

Akademik CV İndir Örneği

Kronolojik ve Klasik CV den farkı akademik dünyaya has bir CV olmasıdır. Dolayısıyla Akademik CV, akademik dünyaya ilişkin bilgiler barındırır. Üniversitelerdeki, enstitülerdeki eğitmenler, akademisyenler, araştırma görevlilerinin kullandığı CV formatıdır. Bu CV’de: Başlıca Projeleri, Yayınlanmış makaleleri, kitapları, tezleri,  verdiği dersler, uluslararası iş birliktelikleri, görev yaptığı fakülte, ana bilim dalı, akademik ve idari görevleri,  üyesi olduğu kurumlar gibi spesifik bilgiler bulunur.

Europass CV Örneği

Bu CV örneği 2004 yılında ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği projesidir. Europass sisteminin kapsamında beş belge bulunuyor. Bu belgelerden biri Europass CV, bu bunun amacı herhangi bir Avrupa ülkesinde kazanılan bilgi ve becerileri kayıt altına almaktır. Avrupa Birliği ve birliğe aday ülkeler yaygınlaşmaktadır. Sunduğu standart formatla Avrupa’da bir işe veya okula başvurmak isteyenlerin hayatını kolaylaştıran Europass’ın kullanımı tüm Avrupa ve Türkiye’de giderek yaygınlaşmaktadır.

One Response

  1. cv 12 Nisan 2016

Bir Cevap Yazın